Oto lista najbardziej luksusowych i ostentacyjnych destylatów na świece. Cechy uzasadniające ich cenę to zarówno smak, historia, jak i ekstrawaganckie opakowanie.
Ranking przedstawia się następująco:
10. Cahteau d’Yquem 1811 – 117.000 USD
Kupiec i milioner Christian Vanneque zapłacił taką sumę za butelkę białego wina, aby ją odkorkować i uczcić swoją 50-letnią karierę.
9. Heidsieck 1917 – 275,000$
Szampan ten był częścią ładunku szwedzkiego statku Jönköping, który zatonął w Zatoce Fińskiej i nigdy nie zawiózł swojego ładunku na dwór cesarski cara Rosji Mikołaja II, z powodu trafienia torpedą w czasie II wojny światowej. Większość butelek nie uległa zniszczeniu i dziś osiagają niebotyczne kwoty.
8. Chateau Cheval Blanc 1947 – 304,375 USD
Butelka tego likieru została sprzedana za taką cenę podczas aukcji Christie’s w Genewie. Jedną z jej zalet jest długowieczność, gdyż może być przechowywany przez kolejne 50 lat.
7. Macallan 64 Year Old – 460 000 dolarów.
Ta szkocka whisky przychodzi w butelce z domu Lalique, który łączy szkło i biżuterię, aby stworzyć oszałamiające dzieła sztuki.
6. Screaming Eagle – 500 000 dolarów
To wino, którego 6-litrowa butelka została niedawno sprzedana za taką kwotę.
5. Mendis Coconut Brandy – 1 milion dolarów
Jest to klarowna brandy, która powstaje w beczkach z drewna Hamilla. Pierwsza butelka została rozdana w loterii w 2007 roku. Ma kokosowy smak i delikatne nuty wanilii i czekolady.
4. Diva Scotch Vodka – 1 milion dolarów
Wódka ta ozdobiona jest w butelkę z klejnotami, kryształami i kamieniami szlachetnymi.
3. Henri IV Dudognon Heritage Cognac – 2 miliony dolarów
Jest to butelka ze złotem i diamentami, wykonana przez jubilera José Dávalosa. Jest to najdroższy koniak na świecie.
2. Tequila Ley Pasion Azteca – 3,5 mln dol.
Jest to platynowa butelka inkrustowana kamieniami szlachetnymi. Wykonał ją meksykański artysta Alejandro Gómez Oropeza.
1. D’ Amalfi Limoncello Supreme – 44 mln dolarów
Ten włoski likier D’Amalfi Limoncello Supreme znajduje się w butelce zaprojektowanej przez kanadyjskiego jubilera Stuarta Hughesa z szyjką pokrytą 13-karatowymi diamentami. Powstał on na prośbę pewnej włoskiej damy, której nazwiska nie ujawniono.