„Dzika eksplozja” – tak branża piwowarska opisuje wzrost produkcji piwa rzemieślniczego. Jednak ci, którzy są w branży są pewni, że nie jest to moda, ale biznes, który zostanie z nami na stałe.
Konsumenci chcą pić lepszej jakości browar. Chętnie próbują różnych stylów i odmian. Tak długo więc, jak długo będzie powstawać dobrej jakości piwo, rynek będzie się rozwijał.
Piwo przemysłowe a piwo rzemieślnicze
W piwie rzemieślniczym występuje ponad 100 różnych odmian chmielu. W przeciwieństwie do warzenia na dużą skalę jest w 100% naturalne, bez dodatków i z dużą ilością surowca. Piwo rzemieślnicze, w przeciwieństwie do warzenia na dużą skalę, jest w 100% naturalne, bez dodatków. Ma więcej składników, smaków i więcej aromatów. Są piwa chmielowe, korzenne, kwiatowe, cytrusowe itd.
Głównym składnikiem jest słód, czyli wysuszone i skiełkowane ziarno jęczmienia. To właśnie ten element dostarcza cukrów i organizmowi. Następnie drożdże przekształcają je w alkohol i Co2. Wreszcie chmiel odpowiada za typowy gorzki smak. Ważna jest również dobra jakość wody. Ważne jest, aby mieć bardzo dobrą wodę, obecnie można ją uzdatniać i oczywiście różne charakterystyki mineralne wydobędą różne smaki i aromaty.
Powiązany wpis: Odwiedź Browar Staropolski w Zduńskiej Woli
Dlatego każdy, kto jest miłośnikiem tego napoju, musi szukać podobnych „intensywności” w odniesieniu do smaków, które lubi. Po wypiciu łyka piwo powinno pozostawiać przyjemny smak w ustach, coś jak zaproszenie do dalszego picia. Jeśli czujesz, że aromat jest przyjemny, to dobry znak. Ponadto, jeśli rozmiar pęcherzyków jest niewielki i utrzymuje się w czasie, to prawie nie ma wątpliwości co do jakości piwa.
Konsument, który testuje piwa rzemieślnicze od dłuższego czasu, będzie szukał stylów z większą ilością alkoholu, z większą gęstością, bardziej intensywnych i mocnych. Ci, którzy dopiero zaczynają lub nie są tak przyzwyczajeni, będą szukać łagodniejszych smaków i większej pijalności.
Czy można uwarzyć piwo w domu?
Warzenie piwa jest proste i łatwe, jedynym wymogiem jest metodyczność i odpowiedzialność, gdyż warzenie piwa jest jak przyrządzanie posiłku czy wina. Składniki są dostępne przez cały rok w każdym dniu i o każdej porze.