Zatrudnienie w restauracjach to coraz częściej poruszany na forach i rozmaitych stronach internetowych temat. Jedni są z niego bardzo zadowoleni, inni deklarują, że nie jest to praca dla nich. Od czego to zależy i jak naprawdę wygląda zawodowe związanie się z punktem gastronomicznym?
Praca w gastronomii – stanowiska
Charakter pracy w gastronomii w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju stanowiska, na które aplikujemy. W restauracji lub barze można pełnić rolę szefa kuchni, kucharza, pomywacza, kelnera, dostawcy czy też barmana, baristy lub cukiernika. Decydując się na pracę w gastronomii, warto zadbać o obecność u siebie cech takich jak odporność na stres i zmęczenie, umiejętność pracy zespołowej oraz zdolność do pracy pod presją czasu. Wśród cenionych cech z pewnością znajdzie się również wielozadaniowość i pracowitość. Introwertycy mogą się szybko zmęczyć ciągłą pracą z ludźmi.
Praca w gastronomii – zalety
Wśród niebywałych zalet pracy w gastronomii zdecydowanie znajduje się ciągłe poszerzanie kulinarnych horyzontów. Na stanowisku jakkolwiek związanym z kuchnią, nieustannie próbuje się nowych smaków, testuje ciekawe przepisy i uczy się przyrządzać nawet bardzo nietypowe dania. Praca w gastronomii oferuje także możliwość rozwijania cennych umiejętności społecznych takich jak poprawna, rzeczowa komunikacja czy asertywność. W rozmowach z klientami zagranicznymi można poćwiczyć swój angielski. Zaletą pracy na stanowiskach związanych z obsługą klientów jest szansa na otrzymywanie napiwków.
Praca w gastronomii — wady
Niezależnie od stanowiska, na jakim się pracuje, praca w gastronomii to zawsze praca stojąca. Wiążą się z tym potencjalne problemy z kręgosłupem, opuchnięte stopy, bóle kończyn i zwiększone ryzyko niektórych chorób. Pracownicy są także narażeni na kontakt z nieuprzejmymi klientami oraz ciągły hałas. Punkty gastronomiczne przeważnie są otwarte cały tydzień, niezależnie od pory roku i dnia. Większość restauracji funkcjonuje nawet w święta, mimo że godziny otwarcia są wówczas nieco skrócone.
Jak przygotować się do pracy w gastronomii?
Żeby dobrze czuć się w pracy w gastronomii, należy zadbać przede wszystkim o swój angielski. Niezrozumienie zamówienia klientów zagranicznych lub inne nieporozumienia wynikające z nieznajomości języka są bardzo źle widziane. Warto jest także stopniowo przyzwyczajać się do pracy nawet po kilkanaście godzin na nogach. Podstawą będą odpowiednie buty, najlepiej wykonane z pianki typu EVA lub innego materiału, zapewniającego amortyzację na doskonałym poziomie oraz wygodne, przewiewne ubranie, jeśli w danym miejscu nie funkcjonuje strój ujednolicony.
Dryg – pomoc w znalezieniu pracy w gastronomii
Jak wiadomo, znalezienie pracodawcy, z którym można wiązać przyszłość, nie zawsze jest tak proste jak się wydaje. W znalezieniu pracy w gastronomii swoją pomoc oferuje serwis Dryg.pl, który gromadzi ogłoszenia związane z pracą w różnych dziedzinach. Oferty pracy są bardzo przejrzyste, a kontakt z pracodawcą ułatwiony. Nie czekaj, aplikuj!